Monday 25th
Silent Auction 11:00-18:00(at ROC) Registration 15:00-18:00 (ROC Ruysdaelstraat 67) Dinner on your own
address ROC:
19:00   Music   Maya Fridman & Jyoti Verhoeff Concert hall Ruysdaelstraat 67
19:30   Welcome   Andy/Hermine Concert hall  
19:45   The Grand Opening   Hermine Mensink Concert hall address Concert Hall:
20:00   Keynote presentation Arend Landman Concert hall Museumplein
21:00   Keynote presentation Sven Doehner Concert hall  
22:00   Reception Concert hall address College Hotel:
Roelof Hartstraat 1
ALL DAYTIME ACTIVITIES BELOW ARE AT THE ROC
Tuesday 26th
8:00-9:00 Meditation   Yoga Dreamgroup 1 Dreamgroup 2 Dreamgroup 3 Dreamgroup 4
    Frank Mannens   Ellen Meyer†† Rigpa Zilla Kooij Danka Husken Jetty Iestra
    Tibetan Bowls Meditation   Dream Yoga Meditation Dream Cards Mandalas & Dreams Re-experiencing the dream
9:00-9:15   Break      
9:15-10:45 Workshop   Workshop Workshop Presentation Presentation Art
    Linda Mastrangelo Alexis Champion Zelda Hall Markku Siivola Dick Schluter Henriette Kat
    Eric Whitman          
    And Animated Dream: Remote viewing and ESP Embodying From Ullman Lecture about Foreign Language
    An Artistic Worshop   your Essence to Eternity Frederik van Eeden of Dreams
10:45-11:00   Coffee break      
11:00-12:00 Workshop   Workshop Presentation Presentation Dreamgroup  
    Continuation Joyce Fissoo Indrakaran Wim Kramer Victoria Rabinowe  
    The Animated Dream: Film and Theatre Culture of India Proscopic Dreams of Universal Language  
    An Artistic Workshop   in Africa Prof Kooy of Dreams  
12:00-13:00   Lunch      
13:00-15:00 Workshop   Presentation Workshop Presentation Presentation Presentation
    Victoria Rabinowe   Rubel Barua Christa Lancaster Andrew Paquette Ferry Veen Alexandre Quaranta
      Meditation Practice Marc Bregman      
    Dream Journal Jeremy Seligson Archetypal Psychic Dreamer Dreamwork Erotic Dreaming
    Techniques   Korean Culture Dreamwork   for Freedom  
15:00-15:15   Tea break        
15:15-17:15 Workshop Workshop Workshop Presentation Workshop Movie
    Roelien de Lange   Frank Mannens Christa Lancaster Amy Billone Cathy Evans Tor
          Marc Bregman     Webster
    Shamanic Journeys Healing with Continuation Archetypal Terror of Dreams and Rainbow
        Tibetan Bowls Dreamwork the Dreamchild Face Painting Serpent
17:15-19:30   Dinner        
19:30-20:00   Concert Hall: Music: Jetty Armaiti Scholten (mezzo-soprano) PRAYERSONGS, Songs of Peace and Unity  
20:00-21:15 Concert Hall: Keynote Speaker: Lee Irwin        
21:15- 22:00   Concert Hall: Music: Jeroen de Groot (violin) Bart v.d. Roer (piano) Apres les RÍves    
22:00-23:00   Concert Hall: Reception        
Wednesday 27th
8:00-9:00 Meditation   Yoga Dreamgroup 1 Dreamgroup 2 Dreamgroup 3 Dreamgroup 4
    Frank Mannens   Ellen Meyer†† Rigpa Zilla Kooij Danka Husken Jetty Iestra
    Tibetan Bowls Meditation   Dream Yoga Meditation Dream Cards Mandalas & Dreams Re-experiencing the dream
9:00-9:15   Break      
9:15-10:45 Workshop   Workshop Workshop Presentation Presentation Art
    Barbara Rink Lynette ten Rickie Moore Misa Tsuruta Renate Schindler
      Krooden Henry Marshall Japanese Culture
    Dream Painting &   Ancient Playground Kundalini Yoga & Adrian M-Liberty On Herbert Cohen
    Image-Dialogue     Mantra Chanting Mexican Culture    
10:45-11:00   Coffee break        
11:00-12:00 Workshop   Workshop Workshop Presentation Dreamgroup Art
    Yvonne Gonzalez-Baez   Danka Husken Stefan and Wabke Wils Ulla-Mari LindstrŲm Victoria Rabinowe
    Lucid Dreaming Metamorphosis Shuem Healing Microwaves Universal Language
      and Dreams   Videos & Photos of Dreams
12:00-13:00 Lunch          
13:00-15:00 Workshop   Workshop Workshop Presentation Presentation Art
    Anja Brasser Barbara Driessen Sara Sauva Adrian Medina Erlendur Haraldsson Edith Katz
        Renske Skills Reincarnation  
    Dreams andConstellations   Dromen als SHUMANN resonance Children Dreams Urja van Tongeren Dreaming Tarot
        Inwijdingsweg   Laugh Meditation and
          Healing Circle
15:00-18:15 Free Afternoon City walk / bike / boat tour  
18:15-20:30 Dinner on your own  
20:30-23.00   ROC (Jan des Bouvrie College): Dream Art Reception        
    ROC (Jan des Bouvrie College): Music by Satyakam (violin)      
    ROC (Jan des Bouvrie College): Art Award Presentation        
  ROC (Jan des Bouvrie College): Dream telepathy night        
Thursday 28th              
8:00-9:00 Meditation   Yoga Dreamgroup 1 Dreamgroup 2 Dreamgroup 3 Dreamgroup 4
    Frank Mannens   Ellen Meyer†† Rigpa Zilla Kooij Danka Husken Jetty Iestra
    Tibetan Bowls Meditation   Dream Yoga Meditation Dream Cards Mandalas & Dreams Re-experiencing the dream
9:00-9:15   Break        
9:15-10:45 Workshop   Workshop Workshop Presentation Presentation Presentation
    Jetty Armaiti Scholten   Heloisa Garman Betsy Grund and Ghazaal Anton Kraaij Erlendur Haraldsson
    Dreaming (and Singing Songs)   Dreams Theatre of our Laura Baughman Bozorgmehr The Self and Akasha Deathbed
Awakening the Dreamer A Dream in a
    of Unity and Oneness   Inner World Folklore Study of Iran Visions
10:45-11:00   Coffee break      
11:00-12:00 Workshop   Workshop Workshop Dreamgroup Presentation Performance
    Deolinda Caldeira Joyce Fissoo Ella Boeren Victoria Rabinowe KIT Lina Fregeres
    Healing Shaman Rituals of Ear SHEN MEN Universal Language Development Work Irti Arjesta
        Different Cultures of Dreams    
12:00-13:00   Lunch      
13:00-15:00 Workshop   Workshop Workshop Presentation Presentation Art
    Alysa Braceau   Henri Marshall Roelien de Lange Andrew Paquette Esther Smallegoor Victoria Rabinowe
      Rickie Moore   Psychic Dreaming  
    Practice of Lucid Dreaming Sex, Dreams Sjamanistische Elisabeth den Boer Tarot Dream Journal
      & Ageing with Grace Trance Reis Authority & Religious Dreams   Techniques
15:00-15:15   Tea break        
15:15-17:15 Workshop Workshop Workshop Presentation Presentation Workshop
    Yosi Dotan   Mary Louise Moher-McIver Sven Doehner Reinout Spaink Roger Ripert John Consemulder
          Renske Skills
    Hidden Message Find your Groove Sound Images of dreams Cracking the Dream Code Lucid Dreaming Mina Munay
    of Time       All is One!
17:15-19:30 Dinner  
20:00-20:45   Concert Hall:   Keynote: Deogratius Nsanzugwanko†† ††††† Tanzanian Culture  
20:45-21:00   Concert Hall:   Music by Henriette Kat (intermezzo)    
21:00-21:30   Concert Hall:   Johachim Jamed Homvye†† †††††††††††††††††††††††††Tanzanian Culture      
21:30-22:30   Concert Hall:   Daniel Kramer (piano) Sabine Wuethrich (soprano)
22:30-23:00   Concert Hall:   Reception    
Friday 29th
8:00-9:00 Meditation   Yoga Dreamgroup 1 Dreamgroup 2 Dreamgroup 3 Dreamgroup 4
    Frank Mannens   Ellen Meyer†† Rigpa Zilla Kooij Danka Husken Jetty Iestra
    Tibetan Bowls Meditation   Dream Yoga Meditation Dream Cards Mandalas & Dreams Dream art
9:00-9:15   Break        
9:15-10:45 Workshop Presentation Presentation Workshop Presentation  
    Hylke Bonnema Victor Martin Dresler Ferrie Veen Arzu Akgun  
    Spoormaker        
    Dream Constellation   REM PTSD Dream Imaging Social Dreaming Dreams in Istanbul Myth  
               
10:45-11:00   Coffee break      
11:00-12:00 Workshop   Workshop Presentation Presentation Dreamgroup  
    Dagna Skrzypińska Mandy Selina Ronda Frank Pascoe Mirjam Kaijer Victoria Rabinowe  
    Dream Recall   Shamanic Trance An Exploration of Kinderen en geluk Universal Language  
      Journey Dream Energy   of Dreams  
12:00-13:00   Lunch          
13:00-15:00 Workshop   Presentation Workshop Workshop Workshop Art
    Marion van de Linden   Guy Barrington Rita Westvik†††† Lina Fregeres Tim Post Lynette ten Krooden
         
    Dream Theater Rainbow States of Via Regia Dreams: Your Body Lucid Dreaming Art
      Consciousness   and Awareness  
15:00-15:15   Tea break        
15:15-16:15 Workshop Workshop Workshop Workshop Presentation Art
    Yosi Dotan Alexandre Quaranta Sven Doehner Julia Morozova Constance Campagne Urja van Tongeren
    Creating Dreams Lucid Dreaming Video workshop Authentic Movement Dream Art Haiku
             
16:15-17:00 ROC (Jan des Bouvrie College): Closing event        
17:00-20:00 Dinner plus costume preparation        
20:00-21:00 The College Hotel: CostumedDreamball    
21:00-00.00   The College Hotel:   Costume Awards Ceremony        
21:00-22:30   The College Hotel:   Live music and dance!!!! Guy Barrington & band Colibri Heart Rainbow Tribe Colibri Heart Ecstatic
          Mandy Selina Ronda   Tribal Trance Dance
22:30-23:00   The College Hotel:   Dream drumming Eric Whitman (drums)      
23:00-24:00   The College Hotel:   Dj & band Kareem and Praful Red Fulka band